Zaznacz stronę

Anglojęzyczne książki o wynajmie które warto przeczytać

utworzone przez Lut 22, 2017Inwestowanie w nieruchomości0 komentarzy

Jeśli jesteś początkującym inwestorem na rynku wynajmu lub dopiero planujesz rozpocząć przygodę z branżą nieruchomości, to zapewne zastanawiasz się jak zdobyć potrzebną więdzę. Jak uniknąć problemów z najemcami, pustostanami i wszystkimi innymi wyzwaniami spędzającymi sen z powiek właścicielom mieszkań na wynajem.

Rynek nie znosi próżni, dlatego w internecie bez problemu znajdziesz wszelkiej maści szkolenia dotyczące inwestowania w nieruchomości na wynajem prowadzone przez mniej lub bardziej znanych ekspertów. Są one bez wątpienia doskonałym źródłem praktycznej wiedzy, ale ich wadą często jest stanowiąca barierę cena. Bądźmy szczerzy – kilka tysięcy złotych za powiedzmy dwuniowe szkolenie, nawet najbardziej wartościowe, to często bariera nie do przeskoczenia dla osoby, która dopiero rozważa postawienie pierwszego kroku na rynku nieruchomości.

Skąd czerpać wiedzę o wynajmie?

Oczywistą i zdecydowanie tańszą alternatywą są oczywiście książki. Ich niski koszt sprawia, że wiedza ta staje się dostępna praktycznie dla wszystkich, bez wyjątku.

Lista polskojęzycznych pozycji książkowych związanych z tą tematyką stale się powiększa i bez wątpienia poświęcimy im osobny wpis, ale polski rynek wynajmu, a tym samym i literatura, wciąż pozostaje w tyle za bardziej dojrzałymi rynkami jak chociażby brytyjskim czy amerykańskim. W niniejszym wpisie postaramy się zatem zachęcić do sięgnięcia po kilka anglojęzycznych tytułów które z łatwością można zakupić chociażby w sklepie Amazon.

Kim jest Ajay Ahuja?

Czterdziestoczteroletni Ajay Ahuja jest nie tylko posiadaczem między innymi dwóch samochodów marki Bentley i właścicielem posiadłości w Cambridgshire, ale przede wszystkich znanym inwestorem w nieruchomości i autorem bestselerowych książek związanych z tą właśnie tematyką w tym, między innymi, „Buy-to-let-Bible” oraz „The Seven Pillars of Buy-to-Let Wisdom”. Nieruchomościami na wynajem zajmuje się od roku 1996 i sam posiada imponującą liczbę ponad 200 nieruchomości o wartości przekraczającej 15 milionów funtów. Można zatem uznać, że autor wie o czym pisze i warto zerknąć na jego publikacje.

Buy-to-Let Bible,A property millionaire’s guide to the buy-to-let world – Ajay Ahuja

W swojej bestsellerowym przewodniku Ajay porusza kwestię związane ze znalezieniem odpowiedniej nieruchomości, instytucji finansujących inwestycje oraz oczywiście najemców. Opowiada o zagadnieniach natury prawnej i podatkowej  oraz o tym, jak unikać problemów przy obsłudze nieruchomości na wynajem.

Sięgając zarówno po tę, jak i inne pozycje obcojęzyczne, musimy mieć świadomość, że część z opisanych w nich aspektów, zwłaszcza natury prawnej, nie będzie miała przełożenia na polskie realia.  Jednak myśląc poważnie o przygodzie z nieruchomościami, warto wiedzieć w jaki w sposób regulowane są inne rynki, choćby po to, aby mieć świadomość, że podobne regulacje mogą wcześniej czy później pojawić się na polskim, wciąż rozwijającym się rynku.

The Seven Pillars of Buy-to-Let Wisdom, Ajay Ahuja

Książka ta jest swojego rodzaju rozwinięciem powyżej wspomnianego pierwszego tytułu, w której autor bardziej szczegółowo analizuje podstawowe filary skutecznego inwestowania i zarabiania na nieruchomościach, jak również budowania swojego portfolio mieszkań na wynajem.

Zawiera też bardzo ciekawy rozdział poświęcony aspektowi ryzyka inwestowania, począwszy od jego zrozumienia, zarządzania ryzykiem i możliwości jego minimalizowania.

Książki o inwestowaniu w nieruchomości innych autorów

Renting Out Your Property for Dummies

Odpowiednik polskiej serii książek Dla Opornych i nasz absolutny faworyt na liście. Ponad 300 stron praktycznej wiedzy, podanej w łatwy do zrozumienia sposób. Już pierwszy rozdział zatytułowany „So you want to be a Landlord”  czyli „A więc chcesz zostać Wynajmującym” wciąga czytelnika i sprawia, że mamy ochotę przeczytać całą książkę jak najszybciej, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej wskazówek.

Oprócz zagadnień takich, jak znalezienie najemcy, czy rozliczanie najmu, książka ta omawia bardzo ciekawe zagadnienia dotyczące wzbudzania zainteresowania naszą nieruchomością i przygotowania kompleksowego planu marketingowego. Na prawie 30 stronach opisuje także cały proces wprowadzania się nowego najemcy, uwzględniając nawet najmniejsze szczegóły dotyczące procesu przekazywania kluczy czy przygotowania pakietu powitalnego dla nowego najemcy.

Osobny rozdział poświęcony został operowaniu na poszczególnych segmentach rynku, takich jak mieszkań dla studentów, osób posiadających zwierzęta czy też palaczy.

O tej książce moglibyśmy długo pisać w samych superlatywach jako, że to nasz absolutny „must have”, ale zamiast tego, zechęcamy po prostu do sięgnięcia po ten tytuł i wyrobienia sobie własnej opinii.

The Unofficial Guide to Real Estate Investing, Spencer Strauss

Kolejna warta polecenia książka. Opisująca wszystko, od przygotowania odpowiedniego planu, kupienia pierwszej nieruchomości i zarządzania nią a na sprzedaży z zyskiem skończywszy. Za niewątpliwą zaletę tej książki można uznać dobre ustrukturyzowanie treści i przystępny język.

Nie jest to bez wątpienia poradnik o tym, jak w rok zostać milionerem, a raczej książka która pomoże nam zbudować krok po kroku naszą długofalową strategię inwestowania w nieruchomości na wynajem. Autor doradza nie tylko jak taką strategię stworzyć, ale także jak regularnie oceniać nasz postęp i dopasowywać ją do warunków na rynku.

Najlepszym podsumowaniem tej książki będzie chyba jedna z czytelniczek, która recenzując książkę napisała:

“The Unofficial Guide to Real Estate Investing” is by far the best book on real estate investing I’ve ever read! And, I’ve read them all.”

Landlording on Auto-Pilot: A Simple, No-Brainer System for Higher Profits and Fewer Headaches – Mike Butler

Jeśli chcesz kupić jedno lub więcej mieszkań na wynajem, ale obawiasz się natłoku zadań związanych z zarządzaniem najmem masz dwie opcje. Powierzyć zarządzanie najmem profesjonalnej firmie, albo sięgnąć po książkę Mike’a Butlera w której autor opisuje jak po godzinach zarządzał 75 nieruchomościami  na wynajem  pracując jednocześnie na pełny etat jako policyjny detektyw. Butler opisuje jak znaleźć najemców można zaufać i jak sprawić, żeby wykonywali oni za Ciebie sporą część obowiązków wynajmującego. Brzmi nieźle, a to tak naprawdę dopiero początek praktycznych informacji. Początkującym inwestorom książka ta z pewnością odpowie na wiele pytań, wskaże odpowiedni kierunek działania i pomoże uniknąć kosztownych błędów.

Podsumowanie

Wspomniane książki to tylko niewielki wycinek literatury z zakresu inwestowania w nieruchomości. Choć opisują one rynki różne od polskich realiów to jednak wiele z zawartych w nich uniwersalnych porad można od razu wdrożyć w naszych działaniach. Inwestowanie w nieruchomości jak każda inna dziedzina wymaga stałego rozwoju i poszerzania swojej wiedzy, a książki zarówno te pisane po polsku jak i po angielsku są znakomitym sposobem jej zdobycia. Zachęcamy także do dzielenia się swoimi sugestiami tytułów które warto mieć na własnej półce z książkami.

[mashshare]
[et_bloom_inline optin_id="optin_1"]

Ciekawe artykuły o  zarządzaniu najmem

Najem okazjonalny

Czym różni się najem okazjonalny od standardowej umowy najmu. Czy warto podpisać taką umowę i czyje interesy zabezpiecza ona w większym stopniu?

Kredyt na mieszkanie na wynajem

Chcesz sfinansować zakup mieszkania na wynajem kredytem. Sprawdź co należy wziąć pod uwagę planując taką inwestycję. Rady naszego eksperta kredytowego.