Zaznacz stronę

Najlepsze kolory farb do mieszkania na wynajem

utworzone przez Sty 1, 2017Zarządzanie najmem

W porównaniu z innymi pracami remontowymi, malowanie ścian w mieszkaniu na wynajem, wydaje się nie stanowić szczególnego wyzwania. Zazwyczaj jest to także jeden z ostatnich etapów przygotowania nieruchomości do wynajmu. Nasze myśli skupiają się już zatem na poszukiwaniu odpowiednich najemców i finalnie, czerpaniu zysków z najmu.

O ile samo malowanie rzeczywiście nie jest skomplikowanym zadaniem, to wybór odpowiedniego koloru taki prosty już nie jest. Co więcej, może mieć on kolosalny wpływ na zainteresowanie naszą nieruchomością. Jaki kolor zatem wybrać?

Jaki jest ulubiony kolor przyszłego najemcy?

To dość przewrotnie zadane pytanie. Zazwyczaj, na tym etapie przygotowań, nie wiemy kto finalnie zamieszka w naszej nieruchomości. Naszym celem powinno być zatem dobranie koloru, który ma szanse odpowiadać jak najszerszej grupie potencjalnych najemców. Innymi słowy, koloru jak najbardziej neutralnego.

Znaczenie kolorów, czyli dlaczego białe ściany to zły wybór.

Malowanie ścian jaki kolor farby wybrać

Malowanie ścian na biało to nie zawsze najlepszy pomysł

Psychologia kolorów jest zagadnieniem powszechnie znanym i wykorzystywanym od wielu lat. Każda z barw wywołuje w nas określone spektrum emocji i odczuć. Skrupulatnie wykorzystują to wszelkiego rodzaju firmy przy projektowaniu swoich logotypów czy opakowań produktów. Przykładowo, kolor czerwony, wykorzystany chociażby przez markę Coca Cola, wzbudza apetyt i emocje. Jego przeciwieństwem jest kolor niebieski, kojarzony z wodą, ciszą i pokojem (logo ONZ).

Jako wynajmujący, powinniśmy wykorzystać tę wiedzę do naszych celów i dobrać kolor ścian, który będzie u potencjalnych najemców wzbudzał wyłącznie pozytywne emocje.

Wbrew pozorom, kolor biały jest z wielu względów wyborem złym. Nie chodzi tu wyłącznie o askpekt praktyczny i fakt, iż na białych ścianach szybciej widać zabrudzenia. I choć z jednej strony, biel  daje uczucie czystości i optycznie powiększa pomieszczania, co może być efektem pożądanym przy nieruchomościach o małych metrażach, z drugiej jednak strony, jest kolorem sterylnym, wręcz nieskazitelnym, który zupełnie nie kojarzy się z ciepłem domowego ogniska.

Kolory neutralne

Mając na uwadze przedstawione powyżej argumenty, odpowiednim wyborem wydają się tu być kolory neutralne. Ich niewątpliwą zaletą jest stonowana charakterstyka i pastelowość, dająca poczucie delikatności i subtelności. Kolory te swoim brakiem krzykliwości czy intensywności nie przyciągają nadmiernej uwagi do ścian, pozwalając najemcom skupić się na istotnych zaletach naszej nieruchomości. Co więcej, ich jasna barwa pozwala dodatkowo rozświetlić ciemniejsze wnętrza z mniejszą dostępnością do światła dziennego. Szczególne znaczenie może mieć to przy prezentowaniu mieszkania po zmroku, kiedy jedynym źródłem światła pozostaje sztuczne światło żarówek. W takiej sytuacji, zbyt ciemne kolory ścian, mogą sprawiać przygnębiające wrażenie.

Propozycje kolorów

Gama neutralnych kolorów farb dostępnych na naszym rynku jest niezwykle szeroka, co paradoksalnie czyni wybór trudniejszym. Dlatego też, postanowiliśmy przygotować listę naszych dzięsięciu rekomendacji, wyselekcjonowanych z oferty firm Beckers, Dekoral i Śnieżka.

Łączenie kolorów

Przełamanie koloru bazowego jaśniejszym lub ciemniejszym jego odcieniem na pojedyńczych ścianach, może uczynić wnętrze bardziej atrakcyjnym wizualnie, ale należy być w tej materii bardzo ostrożnym. Źle dobrane połączenia kolorostyczne mogą sprawić, iż finalnie osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Także ze względów czysto praktycznych i ekonomicznych, lepszym wyborem będzie trzymanie się jednego koloru. Jeśli dodatkowo posiadamy kilka nieruchomości na wynajem, to ustandaryzowanie koloru sprawi, że w zapasie będziemy trzymać tylko jedną puszkę fabry, którą będziemy mogli wykorzystać w każdym naszym mieszkaniu.

Droga vs tania farba

Puszka fabry tego samego typu, pojemności i podobnego koloru ale od różnych producentów może znacząco różnić się ceną. Chcąc minimalizować koszty przygotowania nieruchomości na wynajem, naturalnym wydawałoby się zatem skłonienie się ku tańszej alternatywie. Paradoksalnie jednak, taki wybór finalnie może okazać się droższym rozwiązaniem. Gorsze jakościowo fabry mogą charakteryzować się zdecydowanie słabszym kryciem i tym samym, koniecznością położenia dwóch lub nawet trzech warstw, zwłaszcza przy zmianie koloru z ciemniejszego na jaśniejszy. Z pewnym dystansem należy także traktować podawane przez producentów informacje na opakowaniach dotyczące wydajności poszczególnych farb. W zależności od stopnia przygotowania ściany do malowania (proces gruntowania), wydajność fabry może być nawet kilkadziesiąt procent niższa od deklarowanej.

Zlecić fachowcom czy pomalować samemu?

Czas to pieniądz, dlatego powinniśmy dokładnie skalkulować ile wart jest nasz czas w porównaniu z kosztem wynajęcia profesjonalnej ekipy. Cena usługi malowania, w zależności od miasta i wielu innych czynników, może wahać się od 5 do 10 zł za metr kwadratowy. Jeśli firma dodatkowo doliczy nam za demontaż gniazdek czy żyrandoli, to przy sporym mieszkaniu, finalny rachunek może opiewać na naprawdę wysoką kwotę. Jeśli zatem nie boimy się sami trochę pobrudzić, to warto zastanowić się nad pomalowaniem mieszkania we własnym zakresie.

Najemca chce pomalować ściany

Wiele osób posiadających mieszkanie na wynajem mogło się spotkać z pytaniem ze strony obecnych lub przyszłych najemców o możliwość przemalowania ścian. Pozwolić, zabronić, a może znaleźć jeszcze jakieś inne rozwiązanie w takiej sytuacji? Jednej właściwej odpowiedzi w tym przypadku nie ma. Warto jednak być otwartym na rozmowę i przanalizowanie różnych opcji. Jeśli nasz najemca od dłuższego czasu mieszka już w naszej nieruchomości, warto w większości przypadków wyrazić zgodę na zmianę koloru ścian, stawiając jednak warunek, iż na zakończenie umowy najmu, najemca na własny koszt ponownie przywróci ścianom ich pierwotny kolor. Aby uniknąć potencjalnych nieporozumień, rekomendujemy podpisanie aneksu do umowy, gdzie będziemy mogli zawrzeć informację o takim postanowieniu.

Podsumowanie

Wybór koloru ścian z mieszkaniu na wynajem ma istotne znaczenie. Użyte przez nas stonowane i neuralne kolory farb, mogą istotnie zwiększyć grupę osób, które uznają nasze mieszkanie za atrakcyjne. Zdecydowane, nasycone barwy z pewnością także znalazłyby swoich zwolenników, ale byłaby to grupa zdecydowanie mniej liczna, co automatycznie zmniejszałoby nasze szanse na szybkie wynajęcie mieszkania. Jasne, neutralne kolory optycznie powiększają małe przestrzenie i generują pozytywne odczucia związane z ciepłem domowego ogniska.

[mashshare]
[et_bloom_inline optin_id="optin_1"]

Ciekawe artykuły o  zarządzaniu najmem

Najem okazjonalny

Czym różni się najem okazjonalny od standardowej umowy najmu. Czy warto podpisać taką umowę i czyje interesy zabezpiecza ona w większym stopniu?

Kredyt na mieszkanie na wynajem

Chcesz sfinansować zakup mieszkania na wynajem kredytem. Sprawdź co należy wziąć pod uwagę planując taką inwestycję. Rady naszego eksperta kredytowego.