Zaznacz stronę

Weryfikacja referencji przyszłego najemcy

utworzone przez Gru 26, 2016Selekcja najemców

Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule na temat weryfikacji najemców, prośba o dostarczenie referencji od poprzedniego wynajmującego jest jednym z kluczowych elementów całego procesu oceny wiarygodności. Oprócz otrzymania pisemnych referencji, warto także postarać się o bezpośredni kontakt z osobą od której nasi potencjalni najemcy wynajmowali dotychczas mieszkanie. Zupełnie nie chodzi tu o brak zaufania, a jedynie o możliwość zadania dodatkowych pytań i uzyskania bardziej szczegółowych informacji, które być może z jakiś względów, pominięte zostały w dostarczonym dokumencie. Jak zatem przeprowadzić taki proces i o co zapytać poprzedniego wynajmującego?

Kontakt z poprzednim wynajmującym

Po otrzymaniu pisemnych referencji, warto jasno zakomunikować potencjalnym najemcom naszą chęć osobistego kontaktu z poprzednim wynajmującym. Dane kontaktowe tej osoby, jak chociażby numer telefonu czy adres email, nie zawsze będą zawarte w  dokumencie który otrzymamy, więc jedynym ich źródłem, będą właśnie nasi kandydaci. Co więcej, warto, aby potencjalni najemcy mieli możliwość wcześniejszego uprzedzenia wynajmującego o możliwości kontaktu z naszej strony.

Zanim finalnie wykonamy telefon, warto zawczasu wysłać do poprzedniego wynajmującego email w celu ustalenia konkretnej daty i godziny, kiedy osoba ta będzie dostępna i będzie mogła rozmawiać. Nie chcemy przecież otrzymać zdawkowych odpowiedzi od osoby, która akurat w pośpiechu zmierza na ważne spotkanie czy też wsiada właśnie do samolotu.

Ostatnim elementem, który należałoby przygotować, jest oczywiście lista pytań, którą chcielibyśmy zadać. Nie zaszkodzi jej sobie także wydrukować, tak, aby w czasie rozmowy, nie zapomnieć o jakiejś istotnej kwestii. O co zatem zapytać poprzedniego wynajmującego?

Czy wszystkie należności były regulowane terminowo?

Najemca zalegający z płatnościami, jest chyba jednym z najpoważniejszych problemów jakich chce uniknąć każdy wynajmujący. Z drugiej strony, terminowe przelewy na nasze konto czynią zarządzanie najmem o wiele przyjemniejszym procesem. Opóźnione płatności to także dodatkowy czas, który musimy poświęcić, aby wysłać najemcy przypomnienia czy też skontaktować się z nim osobiście. Dla osób, które chcą od samego początku uniknąć tego typu problemów, dobrym rozwiązaniem są bez wątpienia firmy zarządzające najmem. Po podpisaniu odpowiedniej umowy, zarządca bierze na siebie proces rozliczeń z najemcami i sprawdza ich terminowość. Niektóre z firm gwarantują także terminowe przelewy na nasze konto, nawet, jeśli najemca nie uregulował płatności w terminie.

Czy najemca dobrze dbał o poprzednią nieruchomość?

Twoim celem jako inwestora, powinno być znalezienie najemcy, który nie tylko będzie mieszkał w Twojej nieruchomości,ale także odpowiednio się nią opiekował. Pewne oznaki użytkowania, jak chociażby zabrudzone ściany, czy niewielkie rysy na meblach, są naturalne w normalnym procesie użytkowania. Jednak warto zapytać poprzedniego wynajmującego czy najemcy nie spowodowali jakiś większych uszkodzeń, które generowały dodatkowe koszty.  Jeśli poprzedni wynajmujący praktykował także okresowe przeglądy mieszkania, należałoby zapytać, czy mieszkanie było zawsze do nich odpowiednio przygotowane pod kątem czystości i ogólnego porządku.

Czy komunikacja z najemcą nie stanowiła problemu?

W trakcie trwania umowy najmu, zapewne niejednokrotnie pojawi się potrzeba kontaktu z najemcą. Odczyty liczników, przeglądy komininiarskie czy chociażby wizyta wynikająca z potrzeby usunięcia jakiejś usterki, będą powodować konieczność wysłania maila do najemców, czy też kontaktu telefonicznego.  Poprzedni wynajmujący będzie mógł zapewne odpowiedzieć nam na pytanie, czy najemca zawsze szybko i sprawnie odpowiadał na kontakt z jego strony. Osoba, która ma skłonność do odkładania takich rzeczy na później i finalnie często o nich zapomina, będzie stanowić dla nas dodatkowe wyzwanie.

Czy nie było skarg na zachowanie najemców?

Terminowe regulowanie płatności, nie zawsze oznacza brak jakichkolwiek problemów z najemcą. Być może obecni sąsiedzi skarżyli się poprzedniemu wynajmującemu na głośne zachowanie najemców, częste imprezy, czy po prostu nieuprzejme zachowanie.  Takie informacje będą dla nas jasnym sygnałem, że być może powinniśmy wynająć nasze mieszkanie komuś innemu.

Która ze stron wypowiedziała obecną umowę?

Jeśli umowę wypowiedział wynajmujący, zapewne miał ku temu ważne powody. Nikt przecież świadomie nie chce rezygnować z zyskownej inwestycji i narażać się na ryzyko pustostanów. Oczywiście, możliwe jest, że z jakiś względów, właściciel nie chciał już dalej zajmować się wynajmem, planuje sprzedać nieruchomość lub sam w niej zamieszkać. Dobrze byłoby zatem poznać prawdziwe powody rozwiązania umowy. Możliwe także, że to najemcy postanowili nie przedłużać umowy. Nie ma w tym oczywiście nic wyjątkowego czy złego. Gorzej, jeśli najemcy postanowili zerwać umowę przed upływem okresu na jaki została zawarta, lub zrobili to nie stosując się do zasad wyszczególnionych w podpisanej umowie najmu. Mogłoby to świadczyć o tym, że nie podchodzą poważnie do podjętych zobowiązań.

Czy w mieszkaniu nie pomieszkiwały inne osoby bez umowy?

Odwiedziny gości czy rodziny są jak najbardziej naturalne. Podobnie jak fakt, że od czasu do czasu, zostaną oni na jedną czy nawet kilka nocy. Problem może pojawić się wtedy, jeśli wraz z najemcą systematycznie zaczyna pomieszkiwać osoba, która nie podpisała z nami umowy najmu. Oczywiście, najemca może podjąć decyzję o wspólnym zamieszkaniu z drugą osobą, ale w takiej sytuacji, jego obowiązkiem jest poinformowanie o tym wynajmującego i otrzymanie jego zgody. Dodatkowo, zawsze powinno się to wiązać z przeprowadzeniem procesu weryfikacji dodatkowego najemcy i aneksowaniem umowy najmu. Zdarzały się bowiem przypadki, w których po próbie wspólnego mieszkania najemca postanawiał się wyprowadzić, zostawiając w mieszkaniu osobę zupełnie do tego nieuprawnioną.

Czy wynająłby mieszkanie tym najemcom jeszcze raz?

To otwarte pytanie pozwoli poprzedniemu wynajmującemu na przekazanie nam swoich ogólnych spostrzerzeń i ewentualnych uwag na temat najemców. Dobrze uzasadniona informacja, że najemcy są naprawdę fajnymi ludzmi, może być równie ważna jak odpowiedź na którekolwiek ze wspomnianych wyżej pytań.

Podsumowanie

Weryfikacja referencji otrzymanych od poprzedniego wynajmującego, powinna być jednym z elementów obowiązkowych przed podjęciem decyzji o wynajęciu naszego mieszkania. Sami, na podstawie jednego czy dwóch spotkań, nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się przecież o potencjalnych najemcach tyle, ile wie o nich osoba, która powierzyła im w użytkowanie swoje mieszkanie na kilka miesięcy czy nawet lat. Warto zatem, jeszcze na etapie selekcji najemców, poświęcić swój czas, by uniknąć przykrych niespodzianek już po podpisaniu umowy najmu. Macie swoje pomysły na dodatkowe pytania? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach.

[mashshare]
[et_bloom_inline optin_id="optin_1"]

Ciekawe artykuły o  zarządzaniu najmem

Najem okazjonalny

Czym różni się najem okazjonalny od standardowej umowy najmu. Czy warto podpisać taką umowę i czyje interesy zabezpiecza ona w większym stopniu?

Kredyt na mieszkanie na wynajem

Chcesz sfinansować zakup mieszkania na wynajem kredytem. Sprawdź co należy wziąć pod uwagę planując taką inwestycję. Rady naszego eksperta kredytowego.