Zaznacz stronę

Zarządzanie najmem Gdańsk

Zarządzanie najem w Gdańsku i Trójmieście

Obsługa najmu mieszkań wymaga wiedzy i doświadczenia

Obsługa najmu to złożony proces obejmujący wiele czynników decydujących o sukcesie przedsięwzięcia

Dzięki serwisowi RentFriend, w szybki i prosty sposób możesz porównać oferty wielu firm oferujących usługę zarządzania najmem w Gdańsku. Profesjonalna opieka nad mieszkaniem na wynajem w Gdańsku, czy każdym innym mieście, to złożony i wieloetapowy proces, który wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia na rynku nieruchomości. Wybór odpowiedniego partnera ma kluczowe znaczenie dla rentowności Twojej inwestycji. Warto zatem sprawdzić co mogą zaoferować Ci poszczególne firmy zarządzające najmem w Gdańsku. Wypełnij i wyślij prosty formularz powyżej, otrzymaj bezpłatnie niezobowiązujące, spersonalizowane oferty i wybierz tę najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Obsługa najmu mieszkań Gdańsk

Skorzystanie ze wsparcia serwisu RentFriend, zaoszczędzi mnóstwo Twojego cennego czasu i uczyni proces wyboru firmy zarządzającej najmem, łatwym i szybkim.

Zarządzanie wynajmem Gdańsk

Zarządzanie wynajmem mieszkania warto powierzyć profesjonalnej firmie

RentFriend pomoże Ci w znalezieniu najlepszej firmy zarządzającej najmem

 • Kompleksowe zarządzanie wynajmem mieszkania, domu lub lokalu komercyjnego
 • Profesjonalny personel posiadający doświadczenie i znajomość lokalnego rynku najmu
 • Poszukiwanie i weryfikację przyszłych najemców według zdefiniowanych kryteriów
 • Odpowiednie przygotowanie mieszkania do wynajmu (home staging, sesje zdjęciowe, wirtualne spacery)
 • Profesjonalną, zabezpieczającą Twoje interesy i zgodną z prawem umowę najmu
 • Przekazanie lokalu najemcy na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego i pobranie kaucji
 • Monitorowanie płatności, rozliczanie czynszów i pozostałych zobowiązań z najemcami
 • Windykację należności w przypadku nierzetelnych najemców
 • Gwarancję czynszu w przypadku pustostanów
 • Odbiór mieszkań od najemców po wygaśnieciu umowy najmu
 • Raportowanie do właściciela nieruchomości i dostęp do internetowego panelu właściciela
 • Utrzymywanie nadzoru nad nieruchomością i dokonywanie niezbędnych napraw
 • Wsparcie w zakresie remontów podnoszących atrakcyjność nieruchomości
 • Pomoc w zakupie kolejnych nieruchomości na wynajem
 • Doradztwo w zakresie opodatkowania najmu
 • Elastyczność, indywidualne podejście do potrzeb właściciela i skuteczność w działaniu

Gdańsk to bez wątpienia miasto na mapie Polski wyjątkowe. Miasto początku przemian ustrojowych w Polsce o ponad tysiącletniej, bogatej historii. Usytuowane nad morzem Bałtyckim przy ujściu Motławy do Wisły.  Główny ośrodek aglomeracji gdańskiej, tworzącej wraz z sąsiadującymi Gdynią i Sopotem – Trójmiasto. Gdańsk to także ważne centrum gospodarcze, naukowe i kulturalne.

Gdańsk – liczba ludności

Zdziesiątkowana przez okres drugiej wojny światowej populacja Gdańska, zaczynała się dynamicznie odradzać po roku 1945. Obecnie, w samym Gdańsku, mieszka ponad 460 000 mieszkańców w wydzielonych administracyjnie 33 dzielnicach.

Gdańsk – szlaki komunikacyjne

Zarządzanie najmem Gdańsk

Sprawdź oferty i opinie o przynajmniej kilku firmach oferujących zarządzanie wynajmem w Gdańsku

Gdańsk to jedno z polskich miast o najlepiej rozwiniętej sieci transportu, obejmującej zarówno transport drogowy, kolejowy, lotniczy jak i wodny. Dzięki drogom ekspresowym S6 oraz S7, jak również obwodnicy Trójmiasta, udało się wyprowadzić ruch tranzytowy poza centrum miasta.

Istotne znaczenie z komunikacyjnego punktu widzenia, ma także międzynarodowy port lotniczy im. Lecha Wałęsy, położony w dzielnicy Matarnia i usytuowany zaledwie 10 kilometrów od centrum miasta, który w roku 2016 obsłużył ponad 4 miliony pasażerów. Pod względem liczby pasażerów, lotnisko w Gdańsku ustępuje wyłącznie Warszawie i Krakowowi. Ważnym elementem systemu komunikacji jest także Szybka Kolej Miejska.

Gdańsk miastem zabytków

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa czy Złota Kamienica, niemienie, corocznie przyciągają do Gdańska rzesze osób chcących poznać to wyjątkowe miasto. Gdańsk odwiedziło w 2016 roku prawie 6 milionów turystów.

Prowadzone przez miasto działania promocyjne, skutecznie przyczyniają się nie tylko do wzrostu liczby odwiedzających Gdańsk, ale także pośrednio do rozwoju rynku najmu.

Wynajem mieszkania w Gdańsku

Osoby inwestujące w lokale na wynajem w Gdańsku, nie powinny mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem najemców na swoje mieszkania. Przy ogólnej liczbie ludności na poziomie 463 tysięcy na początku czerwca 2017 roku, w Gdańsku było do wynajęcia zaledwie 752 mieszkania, czyli prawie czterokrotnie mniej niż chociażby, mającym niecałe 200 000 mieszkańców więcej Wrocławiu.

Jeszcze bardziej interesująco wygląda rozkład mieszkań na wynajem w zależności od liczby pokoi. Według statystki serwisu Otodom, w Gdańsku do wynajęcia było zaledwie 51 kawalerek. Zdecydowanie największą grupę, z prawie 380 mieszkaniami, stawiły lokale z dwoma pokojami, wyprzedzając 245 mieszkań trzypokojowych. Nie łatwym zadaniem dla najemcy będzie także znalezienie mieszkania czteropokojowego, których w czerwcu 2017 było zaledwie 60.

Największą podaż mieszkań dwupokojowych można tłumaczyć wieloma czynnikami. Ich zaletą, jak podkreślają ekspeci z firm zarządzających najmem w Gdańsku, jest przede wszystkim duża uniwersalność. W zależności od sezonu, możemy je wynająć albo najemcom długoterminowym albo turystom. Także spektrum potencjalnych najemców jest zdecydowanie największe, poczynając od singli, przez młode pary czy małżeństwa, na rodzinach z jednym lub dwójką dzieci skończywszy.

Gdańsk jak centrum akademickie

Analizując rynek najmu w Gdańsku, nie można zapomnieć o ogromnej liczbie studentów poszukujących każdego roku mieszkania na wynajem. Na samej tylko Politechnice Gdańskiej studiuje ponad dwadzieścia tysięcy osób, z czego znaczną część stanowią studenci przyjezdni. Dokładając do tego Uniwersytet Gdański, Akademię Marynarki Wojennej czy Gdański Uniwersytet Medyczny, można przyjąć, że łączna liczba studentów zdecydowanie przekracza 70 000.

Co interesujące, nie tylko na wspomnianej Politechnice, ale również na pozostałych uczelniach, większość stanowią studenci nie tylko z okolicznych miast, ale także w innych województw. Osoby pochodzące z Gdańska często natomiast decydują się na studia poza rodzinnym miastem.

Rezultatem tego, jest wyjątkowo wzmorzone zapotrzebowanie na lokale do wynajęcia w okresie poprzedzającym rozpoczecie roku akademickiego.

Myśląc o wynajmie mieszkania właśnie tej grupie docelowej, powinniśmy skupić się głównie na zakupie mieszkania na wynajem w takich dzielnicach jak Przymorze, Wrzeszcz, Żabianka, Zaspa oraz Morena. Dzięki dobrej komunikacji, coraz większym zainteresowaniem wśród studentów cieszą się także Orunia, Jasień czy Chełm, także ze względu na nieco niższe ceny wynajmu.

Średni koszty wynajmu mieszkania w Gdańsku

Potencjalny najemca poszukując kawalerki na wynajem w Gdańsku, może za średni koszt przyjąć kwotę oscylującą w granicach 1650zł. Stosunkowo wysoka kwota może być spodowana głównie ograniczoną podażą tego typu mieszkań.

W przypadku mieszkań dwupokojowych, średni koszt wynajmu to według stawek ofertowych około 2460 zł. Za mieszkanie trzypokojowe możemy średnio zapłacić nawet 3300 zł.

Zakup mieszkania na wynajem w Gdańsku

Zarządzanie wynajmem Gdańsk

Wybór odpowiedniej firmy zarządzającej najmem w Gdańsku to kluczowy element sukcesu

Zakup mieszkania na wynajem zarówno w Gdańsku, jak i całym Trójmieście, może być bardzo opłacalny. Według statystyk, rentowność najmu w Gdańsku przewyższa nie tylko Warszawę, ale także wiele innych dużych polskich miast. Co więcej, według portalu Domiporta.pl, Gdańsk na czele tego rankigu utrzymuje się systematycznie od roku 2014.

Oczywiście czynnikami decydującymi o rentowności są nie tylko wielkość czy standard mieszkania, ale co oczywiste, jego lokalizacja. Kupując mieszkanie na wynajem w Gdańsku, to właśnie ona znacząco wpływać będzie na zainteresowanie najemców. Na największe stopy zwrotu z inwestycji w mieszkanie w Gdańsku możemy liczyć kupując lokal na Zaspie, Przymorzu czy Wrzeszczu.

Jak radzą eksperi zarządzania najmem, warto pamiętać o zasadzie, że mieszkania kupujemy na metry, a wynajmujemy na pokoje. Tym samym, mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 40 metrów uzyskamy podobną kwotę odstępnego jak za mieszkanie 50 metrowe, podczas gdy różnica w cenie zakupu będzie znaczna. Mniejsze dwupokojowe mieszkanie da nam zatem wyższą rentowność inwestycji.

O atrakcyjności całego regionu pomorskiego można także świadczyć fakt, iż cieszy się on zainteresowaniem dużych podmiotów. Dla przykładu ponad 130 lokali na wynajem w Browarze Gdańskim kupił w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem Bank Gospodarstwa Krajowego.

Inwestorzy, którzy zdecydują się na wyjście z inwestycji w mieszkania na wynajem w Gdańsku, nie będą też mieli najmniejszego problemu ze sprzedażą nieruchomości. Płynność tego typu aktywów jest bowiem na podobnym poziomie jak w Warszawie.

Zarządzanie najmem Gdańsk

Położenie Gdańska w obrębie Trójmiasta i tym samym spory rynek nieruchomości na wynajem sprawia, że właściciele mieszkań nie będą mieli większego problemu ze znalezieniem firmy której będą mogli powierzyć zarządzanie nieruchomością. Oprócz firm ogólnopolskich, na lokalnym rynku funkcjonuje wiele firm działających głównie w Trójmieście i posiadających doskonałą wiedzę na temat lokalnych uwarunkowań. Systematycznie pojawiają się także nowe firmy wywodzące się najczęściej z biur nieruchomości. Wybierając partnera, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które mogą mieć kluczowy wpływ na jakość współpracy. W przypadku firm ogólnopolskich, kluczowe znaczenie może mieć osoba odpowiedzialna za lokalny rynek. Wysoka jakość usług świadczonych we Wrocławiu czy Warszawie nie musi bowiem oznaczać dokładnie takiego samego standardu w Gdańsku.

Myśląć o podjęciu współpracy, należy wziąć także pod rozwagę, że większy nie zawsze znaczy lepszy. Firmy obsługujące wynajem bardzo wielu nieruchomości, mimo odpowiednich procedur, mogą bowiem przykładać mniejszą wagę do właścicieli posiadających jedno mieszkanie, skupiając uwagę na większych Klientach. Oczywiście nie jest to żadną regułą. Zalecane jest jednak przed podjęciem finalnej decyzji, dokładne przeanalizowanie ofert i opinii o przynajmniej kilku firmach, aby móc cieszyć się z udanej współpracy.

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem w Gdańsku

Rynek najmu mieszkań w Gdańsku powoli i systematycznie rośnie i jak twierdzą eksperci z firm zarządzających najmem, ten trend powinien się utrzymać, czyniąc w Gdańska miejsce atrakcyjne i bezpieczne dla inwestorów. Szczególną rolę w Gdańsku ogrywa najem krótkoterminowy i duża popularność miasta wśród turystów głównie ze skandynawii, którzy ze względu na mnogość połączeń lotniczych liniami Ryanair, Wizzair czy Norwegian, często wybierają Gdańsk jako cel weekendowych pobytów. Warto jednak pamiętać, że turyści z Norwegii czy Szwecji poszukiwać będą głównie mieszkań usytuowanych w ścisłym centrum miasta nad Motławą, w dość wysokim standardzie.

Zarządzenie najmem cena

Firmy zarządzające najmem stosują różne metody rozliczeń z Klientami. Najczęściej spotykaną formą rozliczenia jest pobieranie stałej, z góry ustalonej miesięcznej prowizji za zarządzanie nieruchomością. Stawki wahają się od około 8 do 12% procent. Oddając w zarządzanie większą liczbę nieruchomości można liczyć na wynegocjowanie upustów lub dodatkowych usług wliczonych w prowizję firmy zarządzającej.

W niektórych przypadkach firmy oferujące zarządzanie najmem pobierają także opłatę startową za przejęcie nieruchomości w zarządzanie czy też opłatę za każdorazowe znalezienie najemcy. Dlatego też ważnym elementem procesu wyboru odpowiedniego partnera jest sprawdzenie i porównanie co najmniej kilku firm działających na lokalnym rynku.

W internecie można znaleźć także oferty firm oferujących zarządzanie z gwarancją czynszu. Jest to ciekawa opcja dla inwestorów chcących zminimalizować ewentualne ryzyko przerwy w uzyskiwaniu przychodów z najmu. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku firma zarządzająca najmem bierze na siebie zdecydowanie większe ryzyko, a tym samym może w zamian oczekiwać wyższej prowizji.

Zarządzanie najmem opinie

Usługa zarządzania najmem jest na polskim rynku stosunkowo młoda. Profesjonalne firmy oferujące obsługę mieszkań na wynajem pojawiły się w większości przypadków na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W niektórych przypadkach stanowiły one naturalny sposób na rozszerzenie swojej oferty dla wielu biur nieruchomości. Dodatkowo bariera wejścia na rynek z podobną ofertą jest stosunkowo niska i nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Wszystko te czynniki sprawiły, że jakość oferty poszczególnych firm zarządzających najmem nieruchomości może w znaczący sposób się różnić. Znajdziemy zatem prawdziwych profesjonalistów jak i firmy dopiero pretendującego do tego, aby dołączyć do tego grona.

Tym samym niektóre obiegowe opinie na temat usługi zarządzania najmem mogą być krzywdzące dla ekspertów z wieloletnim doświadczeniem i odwrotnie, pozytywne opinie nie muszą dotyczyć wszystkich graczy na rynku.  Sprawdzenie referencji firmy powinno być zatem kluczowym elementem wyboru partnera któremu powierzymy zarządzanie naszą nieruchomością na wynajem.

Czy zarządzanie najmem i zarządzanie wynajmem to pojęcia tożsame ?

Oba pojęcia stosowane są w praktyce zamiennie w odniesieniu do jednej i tej samej usługi polegającej na sprawowaniu zarządu nad nieruchomością powierzoną profesjonalnej firmie przez jej właściciela. Same pojęcia najem i wynajem są jednak często mylone i źle rozumiane. Kwestię tą szczegółowo wyjaśniamy w naszym artykule zatytułowanym: Wynajmujący i najemca. Czyli kto jest kim?

Czas porównać firmy zarządzające najmem w Twoim mieście? Wypełnij i wyślj jeden prosty formularz. Pozwól firmom konkurować o zarządzanie Twoją nieruchomością.

Ciekawe artykuły o  zarządzaniu najmem

Najem okazjonalny

Czym różni się najem okazjonalny od standardowej umowy najmu. Czy warto podpisać taką umowę i czyje interesy zabezpiecza ona w większym stopniu?

Kredyt na mieszkanie na wynajem

Chcesz sfinansować zakup mieszkania na wynajem kredytem. Sprawdź co należy wziąć pod uwagę planując taką inwestycję. Rady naszego eksperta kredytowego.