Zaznacz stronę

Zarządzanie najmem Poznań

Zarządzanie najmem Poznań

Zarządzanie najmem w Poznaniu

Obsługa najmu mieszkań wymaga wiedzy i doświadczenia

Obsługa najmu to złożony proces obejmujący wiele czynników decydujących o sukcesie przedsięwzięcia

Dzięki serwisowi RentFriend, w szybki i prosty sposób możesz porównać oferty wielu firm oferujących usługę zarządzania najmem w Poznaniu. Profesjonalna opieka nad mieszkaniem na wynajem w Poznaniu, czy każdym innym mieście, to złożony i wieloetapowy proces, który wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia na rynku nieruchomości. Wybór odpowiedniego partnera ma kluczowe znaczenie dla rentowności Twojej inwestycji. Warto zatem sprawdzić co mogą zaoferować Ci poszczególne firmy zarządzające najmem w Poznaniu. Wypełnij i wyślij prosty formularz powyżej, otrzymaj bezpłatnie niezobowiązujące, spersonalizowane oferty i wybierz tę najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Obsługa najmu mieszkań Poznań

Skorzystanie ze wsparcia serwisu RentFriend, zaoszczędzi mnóstwo Twojego cennego czasu i uczyni proces wyboru firmy zarządzającej najmem, łatwym i szybkim.

Co może zaoferować profesjonalna firma zarządzająca najmem w Poznaniu?

Zarządzanie wynajmem Poznań

Zarządzanie wynajmem mieszkania warto powierzyć profesjonalnej firmie

RentFriend pomoże Ci w znalezieniu najlepszej firmy zarządzającej najmem

 • Kompleksowe zarządzanie wynajmem mieszkania, domu lub lokalu komercyjnego
 • Profesjonalny personel posiadający doświadczenie i znajomość lokalnego rynku najmu
 • Poszukiwanie i weryfikację przyszłych najemców według zdefiniowanych kryteriów
 • Odpowiednie przygotowanie mieszkania do wynajmu (home staging, sesje zdjęciowe, wirtualne spacery)
 • Profesjonalną, zabezpieczającą Twoje interesy i zgodną z prawem umowę najmu
 • Przekazanie lokalu najemcy na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego i pobranie kaucji
 • Monitorowanie płatności, rozliczanie czynszów i pozostałych zobowiązań z najemcami
 • Windykację należności w przypadku nierzetelnych najemców
 • Gwarancję czynszu w przypadku pustostanów
 • Odbiór mieszkań od najemców po wygaśnieciu umowy najmu
 • Raportowanie do właściciela nieruchomości i dostęp do internetowego panelu właściciela
 • Utrzymywanie nadzoru nad nieruchomością i dokonywanie niezbędnych napraw
 • Wsparcie w zakresie remontów podnoszących atrakcyjność nieruchomości
 • Pomoc w zakupie kolejnych nieruchomości na wynajem
 • Doradztwo w zakresie opodatkowania najmu
 • Elastyczność, indywidualne podejście do potrzeb właściciela i skuteczność w działaniu

Zarządzanie najmem Poznań – wybierz najlepszą ofertę

Rynek najmu mieszkań w Poznaniu

Wynajem mieszkania w Poznaniu

Osoby posiadające mieszkania na wynajem w Poznaniu, mogą być spokojne jeśli chodzi o liczbę potencjalnych najemców. Stale zwiększająca się mobilność ludzi, chociażby ze względów zawodowych, jak i coraz wyższy wkład własny wymagany przy zaciąganiu kredytu na własne mieszkanie sprawia, że liczba osób poszukujących lokum na wynajem w Poznaniu systematycznie utrzymuje się na wysokim poziomie.  Dane serwisu ogłoszeniowego rynku nieruchomości Otodom pokazywały w czerwcu 2017 roku prawie 1700 ofert wynajmu nieruchomości. Liczba ofert różni się znacznie w zależności od wielkości nieruchomości, a konkretniej ze względu na liczbę pokoi:

– 317 kawalerek do wynajęcia

– 854 mieszkań dwupokojowych do wynajęcia

– 400 mieszkań posiadających trzy pokoje

– 100 mieszkań czteropokojowych do wynajęcia

Analogicznie do większości polskich miast, zauważyć można wyraźną przewagę mieszkań dwupokojowych.

Przedstawiciele firm oferujących zarządzanie najmem w Poznaniu tłumaczą tą sytuację uniwersalnością właśnie takiego typu mieszkania. Dwa pokoje i powierzchnia wahająca się średnio od około 35 do ponad 50 metrów kwadratowych, to idealne rozwiązaniu zarówno dla bardziej zamożnych singli, par czy rodzin z jednym lub nawet dwojgiem dzieci. Spektrum potencjalnych najemców jest zatem najszersze i umożliwia właścicielom elastyczne dostosowanie się do aktualnych potrzeb rynkowych i popytu na konkretny typ nieruchomości na wynajem.

Średni koszt wynajmu mieszkania w Poznaniu

Najemcy planujący najem kawalerki w Poznaniu powinni liczyć się ze średnim kosztem najmu na poziomie około 1200 zł. Szukając nieco większego mieszkania dwupokojowego, koszt samego odstępnego wzrasta do poziomu 1750 zł, natomiast w przypadku mieszkań trzypokojowych, do średnio 2350 zł.

W odniesieniu do powierzchni mieszkania, rozkład cen ofertowych wynajmu przedstawiał się w czerwcu 2017 roku w sposób następujący:

0 – 38 metrów kwadratowych – 1190 zł

38 – 60 metrów kwadratowych – 1611 zł

60 – 90 metrów kwadartowych  – 2235 zł

Przyglądając się powyższym danym, nie można zapominać o dwóch kluczowych czynnikach różnicujących koszt wynajmu każdej z nieruchomości, a mianowicie standardzie i lokalizacji.

Zarządzanie wynajmem Poznań

Prowizje firm zarządzających wynajmem w Poznaniu mogą się znacznie różnić. Porównaj je zanim zdecydujesz

Jak wspominają przedstawiciele firm oferujących zarządzanie wynajmem w Poznaniu, mieszkanie w dobrym standardzie pozwala nie tylko uzyskać wyższą kwotę odstępnego, ale też znacząco skraca czas poszukiwania najemcy. Ma to szczególne znaczenie w ostatnim czasie, kiedy na rynku pojawiło się sporo nowych inwestorów uciekających od chociażby lokat bankowych i inwestujących w nieruchomości na wynajem. Oferują oni często nowe mieszkania deweloperskie w dobrym standardzie, obniżając zapotrzebowanie na mieszkania, które lata świetności mają już za sobą.

Chyba wszystkie osoby mające cokolwiek wspólnego z nieruchomościami, chociaż raz słyszały powtarzane hasło głoszące, iż trzy najważniejsze czynniki to lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja.

W pewnym sensie jest to prawdą, ale nie do końca. W przypadku mieszkania, najwięcej za wynajęcie zapłacą najemcy poszukujący lokalu w centrum. Pozostałe rejony miasta takie jak Grunwald, Jeżyce, Piątkowo, Rataje czy Winogrady są zauważalnie tańsze, natomiast różnica między nimi nie jest zbyt znacząca.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż lepsza lokalizacja (w znaczeniu: bliższa centrum miasta), oznacza automatycznie wyższy koszt zakupu, który może nie do końca zostać zrekompensowany przez wyższą cenę najmu.

Zakup mieszkania na wynajem w Poznaniu

Rozważając zakup inwestycyjny mieszkania na wynajem w Poznaniu, warto przyjrzeć się dokładniej rynkowi wtórnemu. W przeciwieństwie bowiem do chociażby Warszawy czy Gdańska, zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne mieszkań używanych, są na niższym poziomie niż nowych mieszkań deweloperskich. Różnice te nie są bardzo znaczące, ale oszczędność około 200 – 300 zł na metrze kwadratowym może przełożyć się finalnie na wyższą stopę zwrotu z takiej inwestycji.

Dane serwisu Puls Biznesu wskazują, że na przestrzeni lat 2014 – 2017 największy wzrost cen nieruchomości zanotowano w segmencie mieszkań o powierzchni 35 – 40 metrów i segmencie od 40 do 50 metrów kwadratowych. Spadły natomiast ceny mieszkań większych tj. 50 – 70 metrowych.

Rozważając zakup inwestycyjny, warto jednak uzbroić się w cierpliwość w poszukiwaniu odpowiedniej oferty. To właśnie w momencie zakupu możemy zaoszczędzić najwięcej i w przyszłości uzyskiwać wyższe stopy zwrotu wynajmując mieszkanie. Warto nawiązać współpracę z firmami zarządzającymi najmem w Poznaniu, które mogą skutecznie pomóc w wyszukiwaniu dobrych okazji inwestycyjnych.

Zarządzanie najmem Poznań

Zarządzanie najmem Poznań

Na poznańskim rynku funkcjonują dziesiątki firm zarządzających najmem. Warto je porównać i wybrać najlepszą ofertę.

Liczba mieszkań na wynajem i stale zwiększający się popyt na usługę zarządzania najmem w Poznaniu ze strony osób inwestujących w nieruchomości powoduje, że na mapie Poznania znajdziemy na chwilę obecną prawie trzydzieści firm profesjonalnie zajmujących się obsługą najmu. Cześć firm jest naturalnym rozwinięciem działalności lokalnych biur nieruchomości funkcjonujących na lokalnym rynku od bardzo wielu lat i znających specyfikę miasta. W poszukiwaniu odpowiedniego partnera, warto mieć w pamięci jedną bardzo ważną zasadę. To nie wielkość firmy czy liczba mieszkań którymi dana firma zarządza decyduje o jakości świadczonych usług. Firmy obsługujące dużą liczbę nieruchomości mogą najzwyczajniej borykać się z ograniczeniami w postaci braku czasu lub zasobów ludzkich aby przyłożyć odpowiednią uwagę do konkretnego mieszkania. Z drugiej jednak strony mając bogate doświadczenie i wypracowane przez lata procedury, mogą skuteczniej unikać ewentualnych ryzyk przy tego typu działalności.  Pamiętajmy, że nie ma tu żadnej uniwersalnej reguły i najskuteczniejszym sposobem na wybranie odpowiedniego partnera jest po prostu porównanie ofert i referencji przynajmniej kilku firm oferujących obsługę mieszkań na wynajem w Poznaniu.

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem w Poznaniu

Polska ma wciąż jeden z najniższych w Europie wskaźników wynajmu mieszkań w stosunku do mieszkań własnościowych. Na przestrzeni ostatnich lat trend ten zmienia się jednak w sposób zauważalny. Coraz więcej młodych ludzi nauczonych doświadczeniem „frankowiczów” chcąc zachować większą swobodę i elastyczność w kwestii wyboru miejsca zamieszkania i standardu, decyduje się na wynajem nieruchomości.  Poznański rynek wynajmu nie jest tu żadnym wyjątkiem. Inwestując zatem w mieszkanie na wynajem, można zatem oczekiwać stabilnych pasywnych dochodów  i stosunkowo niewysokiego ryzyka wystąpienia pustostanów. Należy jednak pamiętać, że wiele, zwłaszcza mniejszych miast w Polsce, pozwala na uzyskanie wyższych stóp zwrotu z nieruchomości na wynajem niż na rynku poznańskim.

Zarządzanie najmem cennik - ile to kosztuje

Zarządzenie najmem cena

Firmy zarządzające najmem stosują różne metody rozliczeń z Klientami. Najczęściej spotykaną formą rozliczenia jest pobieranie stałej, z góry ustalonej miesięcznej prowizji za zarządzanie nieruchomością. Stawki wahają się od około 8 do 12% procent. Oddając w zarządzanie większą liczbę nieruchomości można liczyć na wynegocjowanie upustów lub dodatkowych usług wliczonych w prowizję firmy zarządzającej.

W niektórych przypadkach firmy oferujące zarządzanie najmem pobierają także opłatę startową za przejęcie nieruchomości w zarządzanie czy też opłatę za każdorazowe znalezienie najemcy. Dlatego też ważnym elementem procesu wyboru odpowiedniego partnera jest sprawdzenie i porównanie co najmniej kilku firm działających na lokalnym rynku.

W internecie można znaleźć także oferty firm oferujących zarządzanie z gwarancją czynszu. Jest to ciekawa opcja dla inwestorów chcących zminimalizować ewentualne ryzyko przerwy w uzyskiwaniu przychodów z najmu. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku firma zarządzająca najmem bierze na siebie zdecydowanie większe ryzyko, a tym samym może w zamian oczekiwać wyższej prowizji.

Opinie o usłudze zarządzania najmem

Zarządzanie najmem opinie

Usługa zarządzania najmem jest na polskim rynku stosunkowo młoda. Profesjonalne firmy oferujące obsługę mieszkań na wynajem pojawiły się w większości przypadków na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W niektórych przypadkach stanowiły one naturalny sposób na rozszerzenie swojej oferty dla wielu biur nieruchomości. Dodatkowo bariera wejścia na rynek z podobną ofertą jest stosunkowo niska i nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Wszystko te czynniki sprawiły, że jakość oferty poszczególnych firm zarządzających najmem nieruchomości może w znaczący sposób się różnić. Znajdziemy zatem prawdziwych profesjonalistów jak i firmy dopiero pretendującego do tego, aby dołączyć do tego grona.

Tym samym niektóre obiegowe opinie na temat usługi zarządzania najmem mogą być krzywdzące dla ekspertów z wieloletnim doświadczeniem i odwrotnie, pozytywne opinie nie muszą dotyczyć wszystkich graczy na rynku.  Sprawdzenie referencji firmy powinno być zatem kluczowym elementem wyboru partnera któremu powierzymy zarządzanie naszą nieruchomością na wynajem.

Zarządzanie najmem vs zarządzanie wynajmem

Czy zarządzanie najmem i zarządzanie wynajmem to pojęcia tożsame ?

Oba pojęcia stosowane są w praktyce zamiennie w odniesieniu do jednej i tej samej usługi polegającej na sprawowaniu zarządu nad nieruchomością powierzoną profesjonalnej firmie przez jej właściciela. Same pojęcia najem i wynajem są jednak często mylone i źle rozumiane. Kwestię tą szczegółowo wyjaśniamy w naszym artykule zatytułowanym: Wynajmujący i najemca. Czyli kto jest kim?

Czas porównać firmy zarządzające najmem w Twoim mieście? Wypełnij i wyślj jeden prosty formularz. Pozwól firmom konkurować o zarządzanie Twoją nieruchomością.

Ciekawe artykuły o  zarządzaniu najmem

Najem okazjonalny

Czym różni się najem okazjonalny od standardowej umowy najmu. Czy warto podpisać taką umowę i czyje interesy zabezpiecza ona w większym stopniu?

Kredyt na mieszkanie na wynajem

Chcesz sfinansować zakup mieszkania na wynajem kredytem. Sprawdź co należy wziąć pod uwagę planując taką inwestycję. Rady naszego eksperta kredytowego.